Żaluzje czy rolety?

Podczas aranżacji mieszkania stajemy przed trudnym wyborem: co wybrać- żaluzje czy rolety? Producenci prześcigają się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dekoracyjnych różniących się od siebie jakością, ceną, fakturą i kształtem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolet i żaluzji? Poniżej przedstawiamy argumenty „za” i „ przeciw” każdego z wyżej wymienionych produktów.

 

Rolety

 

Coraz więcej osób decyduje się na wyposażenie swoich domów i mieszkań w rolety. Ich niewątpliwą zaletą jest dyskrecja, bezpieczeństwo oraz zachowanie prywatności przed wzrokiem przechodniów. Rolety pozwalają także w pełni kontrolować nasłonecznienie pomieszczenia, co jest dużym udogodnieniem. Obecnie rolety wykorzystuje się także jako dekorację i uzupełnienie wystroju wnętrz, co możliwe jest dzięki bogatemu wyborowi ich barw i faktur.

 

Rolety wewnętrzne wykonywane są najczęściej z nieprzezroczystej tkaniny, która zostaje nawinięta na wałek umocowany tuż nad oknem. Doskonale sprawdzą się nie tylko w pokojach i w biurach, ale także coraz częściej w kuchniach, a nawet łazienkach. Urządzenie to z łatwością można zamontować samodzielnie, jego użytkowanie jest niezwykle proste, a wzmocniona konstrukcja rolet znacznie zwiększa ich solidność i żywotność. Dużą zaletą rolet jest także możliwość ich szybkiego czyszczenia. W tej kwestii warto przestrzegać zaleceń producenta.

 

Żaluzje

 

Żaluzje wracają do łask, czego dowodem jest rosnące zainteresowanie klientów tym produktem. Większość z nas kojarzy żaluzje z ich surowym wyglądem, skłonnością do zacinania się oraz częstymi usterkami. Te czasy dawno minęły! Żaluzje, podobnie jak rolety chronią nas przed słońcem czy wścibskimi sąsiadami. Ich specyficzna budowa pozwala jednak na większą kontrolę nasłonecznienia pomieszczenia. Żaluzje zbudowane są z cienkich lamelek, które reguluje się za pomocą sznurka. Dzięki zmianie ich nachylenia możemy łatwo kontrolować poziom nasłonecznienia naszego mieszkania. Obecnie możemy nabyć żaluzje wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego, a nawet drewna, dzięki czemu sprawdzą się doskonale w każdych wnętrzach. Do wad tego produktu należy trudne utrzymanie go w czystości. Łatwe w montażu i w utrzymaniu żaluzje zyskują coraz większą aprobatę klientów w naszym kraju.

 

Paulina Kowara

Artykuły

Rodzaje mocowań firanek i zasłon
Jak efektownie przymocować firany i zasłony do karnisza,...
Nowoczesne dekoracje okien
Jak ciekawie i z pomysłem udekorować okno w...
Aranżacje okien balkonowych
Jak ze smakiem i w dobrym guście udekorować...
Żaluzje drewniane - wady i zalety
Żaluzje drewniane są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących...