Rodzaje mocowań firanek i zasłon

Jak efektownie przymocować firany i zasłony do karnisza, by maksymalnie wydobyć ich urok i potencjał? Co wybrać: żabki, fleksy czy koła? Jakie mocowania będą najlepszym rozwiązaniem do naszego domu i mieszkania?

 

Okazuje się, że odpowiednie upięcie zasłon i firan nie tylko może poprawić proporcje pomieszczenia, ale także być jego ciekawym uzupełnieniem, elementem i dekoracją. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze systemy mocowań firan i zasłon.

 

Sztancowanie, czyli system mocowań wykorzystujący metalowe koła jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w zakładaniu zasłon. Koła mocowane w zasłonie pozwalają sprawnie założyć ją na karnisz. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku grubych, ciężkich i mocnych tkanin, ponieważ przełamuje ich „toporność” i ciężar.

 

Żabki są najpopularniejszym systemem mocowania. Dawniej mało ciekawe, brzydkie i smutne, dziś doczekały się całkiem interesujących kształtów i przyciągającego uwagę wyglądu. Sprawdzają się idealnie w roli dekoracji komponując się z tkaniną oraz uzupełniając jej design.

 

Taśma marszcząca, która zostaje wszyta w tkaninę, pozwala efektownie udrapować ją na karniszu. Zadanie to warto powierzyć doświadczonej szwaczce bądź dekoratorowi wnętrz, ponieważ aby osiągnąć zamierzony efekt konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji taśmy do tkaniny.

 

Troczki przypominają swojego rodzaju szelki, które doszywa się do firan i zwiewnych, lekkich tkanin. Troczki można zawiązywać w kokardki, co idealnie sprawdza się w romantycznych wnętrzach.

 

Przeszycia tunelowe pozwalają na dowolne marszczenie tkaniny w celu osiągnięcia zadowalającego efektu. Dzięki przeszyciom możliwe staje się wsuniecie zasłony na karnisz oraz regulowanie jej rozciągnięcia. Pamiętajmy, że w tym przypadku szerokość tkaniny musi być dwa razy większa niż długość karnisza.

 

Przeszycie tunelowe – dzięki niemu zasłona wsunięta na karnisz może być rozciągnięta bądź suto marszczona, wówczas szerokość tkaniny musi być co najmniej dwukrotnie większa od długości karnisza.

 

Paulina Kowara

Artykuły

Żaluzje drewniane - wady i zalety
Żaluzje drewniane są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących...
Nowoczesne dekoracje okien
Jak ciekawie i z pomysłem udekorować okno w...
Aranżacje okien balkonowych
Jak ze smakiem i w dobrym guście udekorować...
Żaluzje czy rolety?
Podczas aranżacji mieszkania stajemy przed trudnym wyborem: co...