Nowoczesne dekoracje okien

Jak ciekawie i z pomysłem udekorować okno w swoim domu? Czy warto zaufać trendom, opiniom specjalistów czy może kierować się intuicją? Jak wykonać piękne, przykuwające uwagą aranżacje, które w oryginalny sposób podkreślą charakter naszego mieszkania?

 

Ostatnio niezwykle modne są okazjonalne dekoracje okienne: na Boże Narodzenie, Walentynki czy Dzień Dziecka. Atrybuty i symbole tych świąt stają się ciekawym uzupełnieniem domu w tym czasie, a ich wykonanie staje się prawdziwą frajdą dla najmłodszych domowników. Warto jednak dbać o aranżacje okien przez cały rok, a nie tylko od święta, ponieważ są one wizytówką naszego domu, elementem wystroju wnętrza oraz jego oryginalną ozdobą.

 

Aby udekorować okna wcale nie potrzebujemy drogich tkanin i kosztownych ozdób. Wystarczą jednie kreatywny pomysł, odrobina wolnego czasu i dbałość o detale. Umieszczając w oknie delikatną i zwiewną firankę sprawimy, że pomieszczenie będzie subtelniejsze i bardziej nasłonecznione, a więc co za tym idzie: przytulniejsze i cieplejsze. Ostatnim trendem są firanki makrony, które są wprawiane w ruch przy nawet najmniejszym powiewie wiatru. Cięższe i charakterystyczne firanki i zasłony świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach minimalistycznych i eleganckich. Doskonale będą współgrały również z tradycyjnymi i klasycznymi wnętrzami.

 

Krótkie firanki sięgające do połowy okna powieśmy raczej w ciemniejszych pomieszczeniach, co pozwoli delikatnie rozświetlić wnętrze. W oknach balkonowych sprawdzą się długie firany lub verticale.

 

Jeżeli pragniesz udekorować okna w nowatorski i niepowtarzalny sposób z powodzeniem możesz wykorzystać w tym celu rozmaite ozdoby i dekoracje: motyle, kwiaty, naklejki czy liście. Dla odważniejszych osób ciekawym rozwiązaniem mogą być farby do malowania na szybach, co pozwoli uzyskać elegancki i niespotykany efekt.

 

Pamiętajmy, że co za dużo to nie zdrowo, dlatego nie straćmy umiaru. Nie przeładujmy okna zbędnymi dekoracjami i ozdobami, bo osiągniesz odwrotny od zamierzonego efekt. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na klasykę i skromność- wybierajmy delikatne firany w pastelowych kolorach oraz pasujące do nich zasłony. Dostateczną dekoracją w tej kwestii może okazać się karnisz bądź subtelne upięcie tkaniny.

 

Paulina Kowara

Artykuły

Żaluzje drewniane - wady i zalety
Żaluzje drewniane są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących...
Żaluzje czy rolety?
Podczas aranżacji mieszkania stajemy przed trudnym wyborem: co...
Rodzaje mocowań firanek i zasłon
Jak efektownie przymocować firany i zasłony do karnisza,...
Aranżacje okien balkonowych
Jak ze smakiem i w dobrym guście udekorować...