Jak zamontować żaluzje?

W przypadku montażu żaluzji najlepiej kierować się instrukcją obsługi. W większości przypadków do zakupionych przez nas rolet i żaluzji dołączone są śruby mocujące. Zaopatrz się w niezbędne materiały i narzędzia takie jak: miarka, wiertarka, poziomica, śrubokręt oraz śruby i kołki.

  1. Montaż w wewnętrznej części wnęki okiennej

W tej sytuacji szerokość żaluzji powinna być o 3- 4 cm mniejsza od szerokości ościeżnicy ( po 1, 5- 2 cm z każdej strony. Długość produktu może być równa bądź mniejsza kilka centymetrów od wysokości ościeżnicy. Pamiętajmy, by żaluzję zamontować odpowiednio wysoko, by nie utrudniała otwierania okna.

  1. Montaż na zewnętrznej wnęce okna

Aby uzyskać dobre zacienienie i odpowiednią ochronę przed słońcem, szerokość żaluzji musi być większa o 20 cm od szerokości okna. Przed zamontowaniem upewnijmy się, czy po jej zwinięciu będziemy mogli swobodnie i bez problemu otworzyć okno. Zadbajmy o dokładny montaż według zaleceń producentów.

  1. Montaż do ramy okiennej

Szerokość żaluzji musi być większa od szerokości szyby o 3- 4 cm. Zamontowany produkt nie powinien utrudniać dostępu do klamki.

  1. Montaż do sufitu

W tej sytuacji szerokość żaluzji powinna być większa o 20 cm od szerokości okna, co pozwoli uzyskać najlepsze zaciemnienie. Długość żaluzji powinna być większa od wnęki okiennej o około 10 cm.

 

Jak zamontować żaluzje?

 

Do montażu używajmy jedynie kołków i śrub, które są odpowiednie dla danej ościeżnicy, sufitu bądź ściany. Przed montażem sprawdźmy czy żaluzja nie będzie przeszkadzała nam w swobodnym otwieraniu okna i dostępu do klamki. Zwróćmy uwagę, czy produkt jest rozłożony równomiernie po obu stronach okna. Wywierćmy otwór w ścianie, gdzie umieścimy kołek i wkręcimy wspornik. Wykorzystując linijkę i poziomicę wyznaczmy miejsce, w którym zamontujemy drugi boczny wspornik. Na opakowaniu podane są informacje o ilości niezbędnych do montażu wsporników. Następnym krokiem jest zamontowanie żaluzji na wspornikach i ocena jej prawidłowego działania. W internecie znajdziesz dużo przydatnych filmików instruktażowych, które mogą okazać się nieocenioną pomocą.

 

P. Kowara

Porady

Jak wybrać rolety do okna?
Rolety cieszą się w naszym kraju coraz większą...
Jak czyścić markizy?
Markizy są nie tylko praktyczne, ale stanowią także...
Jak udekorować okno na poddaszu?
Jak z pomysłem udekorować okno na poddaszu? Czy...
Jak zamontować rolety?
Rolety są praktycznym rozwiązaniem do każdego domu i...