Jak wybrać rolety do okna?

Rolety cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Niezwykle praktyczne, a przy tym funkcjonalne chronią przed uciążliwym i niekomfortowym światłem słonecznym i wścibskimi sąsiadami. Oczywiście rolety mogą być również dodatkiem do domu, częścią jego wystroju, a nawet elementem, który wydobywa potencjał pomieszczenia, przykuwa uwagę i współgra z jego wnętrzem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolet?


Obecnie producenci dostarczają tak różne rozwiązania, że z pewnością każdy z nas znajdzie produkt spełniający nasze wymagania. Rolety różnią się od siebie wzorem, stylem, wykonaniem, wyglądem i ceną. W zależności od naszych upodobań, gustu i możliwości możemy wybierać rolety klasyczne, panelowe, bawełniane, a nawet w wersji mini.


W zależności od tego, czy chcemy całkowicie zapobiec przedostawaniu się światła do pomieszczenia czy też pragniemy uzyskać efekt delikatnego rozproszenia musimy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano roletę. Grube, podgumowane materiały nie przepuszczają światła zaś rolety transparentne napełnią nasze mieszkanie delikatnym, rozproszonym mlecznym światłem.


Jak wspomnieliśmy wyżej, rolety spełniają także rolę dekoracyjną. Przy wyborze produktu częściej zwracamy uwagę na ich kolorystykę i kształt, niż walory praktyczne. Wybierając intensywne kolory ożywimy pomieszczenie, zaś decydując się na zakup rolet w zgaszonych, pastelowych barwach nadamy mu klasycznej elegancji i niewymuszonego stylu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także rolety wzorzyste, żywe, wykonane z niestandardowych i niespotykanych materiałów, które doskonale sprawdzą się w nowatorskich i oryginalnych aranżacjach.


Podczas zakupu rolet musimy zadecydować także, jaki sposób mocowania sprawdzi się najlepiej w naszym mieszkaniu. Wolnowiszące rolety zazwyczaj montowane są do sufitu, ścian lub we wnęce okna. Praktycznym rozwiązaniem są także mini rolety, które zakładane są w pojedyncze skrzydła okna i nie wymagają przykręcania.


Dużą rolę odgrywa nadal cena i marka. Ale na szczęście coraz częściej zwracamy uwagę na jakość i żywotność rolet.


Paulina Kowara

Porady

Jak zamontować żaluzje?
W przypadku montażu żaluzji najlepiej kierować się instrukcją...
Jak udekorować okno na poddaszu?
Jak z pomysłem udekorować okno na poddaszu? Czy...
Jak zamontować rolety?
Rolety są praktycznym rozwiązaniem do każdego domu i...
Jak czyścić markizy?
Markizy są nie tylko praktyczne, ale stanowią także...